1.10. 2017

Astrologie a temperament

Jistě víte, že v psychologii se rozeznávají čtyři základní druhy temperamentu: cholerik, sangvinik, flegmatik a melancholik. Klasický psycholog, pokud jedince dobře nezná, je zpravidla odkázán na různé projekční testy. Avšak astrolog je schopen stanovit psychofyzické vlastnosti daného člověka jen z pohledu do jeho osobního horoskopu. Stačí znát přesný čas a místo narození jedince.

Astrologie a temperament

Klíčem rozboru psychofyzických vlastnosti jedince je především poloha ascendentu (tedy vycházejícího znamení – v moment narození) v příslušném znamení. Lze také jednoznačně určit, že každý že čtyř typů temperamentů odpovídá konkrétnímu živlu (tedy triplicitě znamení, která každý z živlů zastupují).

Cholerický temperament odpovídá živlu ohně, tedy znamení: Beran, Lev a Střelec. Vyznačuje se impulzivním chováním a velmi silnými reakcemi. Výhodou je, že takový jedinec je odolný vůči okolním vlivům, avšak nevýhodou je, že pouze krátkodobě. Proto takový člověk bývá zpravidla výbušný.

Sangvinický temperament tvoří živel vzduchu a jeho znameními jsou: Blíženci, Váhy a Vodnář. U těchto jedinců je reakce na podnět zpravidla rychlá, avšak příliš slabá a krátkodobá. Velkou výhodou takového temperamentu jsou komunikační schopnosti na vysoké úrovni. Nevýhodou je však značná nestabilita.

Flegmatický temperament odpovídá živlu vody, jejíž znamení jsou: Rak, Štír a Ryby. Takoví jedinci potřebují silný podnět, aby vůbec reagovali, reakce nastupuje pomalu, avšak bývá velmi silná a trvá dlouho. Výhodou těchto jedinců je vysoká vnímavost, empatie a umělecké sklony. Nevýhodou pak může být citová závislost.

Melancholický temperament je tvořen živlem země. Odpovídajícími znameními jsou: Býk, Panna a Kozoroh. Výhodami takových jedinců jsou smysl pro praktický život a vytrvalost. Avšak nevýhodou je těžkopádnost a pomalá reakce. Je tak zapotřebí velmi silného a dlouhodobého podnětu, aby reakce vůbec mohla vzniknout.