3.6. 2020

Reflexologie - více než jen masáž nohou

Jestliže už jste si někdy dopřáli pořádnou masáž nohou, tak jistě víte, jak moc dokáže uvolnit vaše tělo i mysl. Hlavní důvod, proč k tomuto jevu dochází, by vám mohla vysvětlit reflexologie. Tato praktika spočívá ve vyvíjení různě velkého tlaku na určité body ve spodní části chodidel a často i na dlaních a uších, aby došlo k uvolnění napětí, bolesti a dalších nepříjemných pocitů.

Reflexologie - více než jen masáž nohou

Kořeny v tradiční čínské medicíně

Reflexologie patří mezi ozdravné metody tradiční čínské medicíny - léčebného systému s více než tisíciletou historií. Podle jejích principů tělem každého z nás koluje životní energie čchi. Když jsme ve stresu nebo podléháme jakýmkoliv negativním emocím, čchi se v některém místě zablokuje, což způsobí vznik zdravotních komplikací.

Tyto blokády lze naštěstí zase uvolnit, a to právě pomocí reflexologie. Na našich chodidlech totiž máme již zmíněné body, z nichž každý je propojený s jinou částí těla. Jejich stlačováním dochází k uvolňování zablokované energie a tím i k řešení daného problému, ať už se týká pohybového aparátu, psychiky nebo některého z vnitřních orgánů.

Jaké problémy lidé nejčastěji řeší?

Žijeme v uspěchané době, kdy se informace šíří rychleji než kdy dříve. Přirozeně tedy mnoho z nás pociťuje silný nátlak v mnoha ohledech našeho života, ať už se jedná o práci, zdraví či vztahy. Není tedy divu, že hlavním důvodem, proč se lidé k reflexologii obrací, je úleva od stresu. S těmito pocity se pojí především solar plexus, a tak se k jejich uvolnění používá bod spojený právě s ním - konkrétně se nachází uprostřed mezi klouby pod palcem a malíčkem.

Stres se však neprojevuje pouze psychicky. Když trvá dlouhodobě, může na sebe nabrat i fyzickou podobu, a to například ve formě bolestí hlavy a migrény. Vaše hlava už je zkrátka tak zatížená, že se vaše myšlenkové pochody snaží zastavit jediným možným způsobem, který zná - bolestí. Od migrén můžete najít úlevu stlačováním bodu v prohlubni mezi kostmi palce a ukazováčku z vrchní strany chodidla.

Zdravotní komplikace se však nemusí týkat pouze stresu. Počet lidí, kteří se potýkají s trávicími obtížemi je také nesmírně vysoký, proto má reflexologie plno fanoušků i v tomto ohledu. Pokud chcete ulevit žaludku, stlačujte vnitřní část klenby zhruba ve dvou třetinách od paty. Ke stimulaci tenkého střeva se přesuňte o kousek níže do středu klenby, zatímco bod tlustého střeva najdete v horní vnější části paty.

Potíží, se kterými se s pomocí reflexologie můžete poprat, existuje celá řada. Kromě výše zmíněných mezi ně spadá mimo jiné i nespavost, menstruační potíže, bolesti zad či oslabený imunitní systém. Pokud byste si chtěli i vy dopřát domácí terapii, najděte si reflexologickou mapu, která vám pomůže najít ty správné body, a tak zlepšit vaše zdraví i celkovou kvalitu života.