13.6. 2019

Čakry, aneb důležitý systém energií a vibračních polí člověka

Když se začnete zajímat o některé tradiční léčitelské a duchovní směry, jistě se nejednou setkáte s pojmem čakra. Toto slovo má původ v sanskrtu a do češtiny by se dalo doslovně přeložit jako „kolo rotující energie” - tím totiž čakry podle hinduistů skutečně jsou. V celém lidském těle se jich nachází přes 80 000 a všechny jsou vzájemně propojené. Hlavní centrum tohoto systému tvoří sedm základních čaker, které jsou umístěné podél páteře a vzájemně na sebe navazují.

Čakry, aneb důležitý systém energií a vibračních polí člověka

Všechny čakry přijímají kosmickou energii, transformují ji, rozdělují do celého těla a poté ji zase vyzařují zpět do okolí. To vše dělají svým otáčivým pohybem, jehož směr se vždy střídá - jedna po směru a druhá zase proti směru hodinových ručiček. Zajímavé je, že u mužů první čakra začíná pohybem vpravo (po směru), zatímco u žen vlevo (proti směru), takže je jejich směr vždy obrácený.

Prostřednictvím těchto pohybů čakry rozvádějí kosmickou energii rovnoměrně po celém těle, a tak zajišťují jeho správné fungování. Může se však stát, že se jedna nebo více čaker zablokuje, například při nějakém traumatu, což znemožňuje proudění energie i do těch ostatních. To se následně projeví ve formě zdravotních potíží nebo na našem chování a vnímání. Které hlavní čakry tedy existují a jak ovlivňují fungování našeho těla?

První, kořenová čakra se nachází v oblasti hráze a otevírá se směrem dolů. Má červenou barvu a vyživuje kosti, zuby, nehty, tlusté střevo, nohy, konečník a ledviny. Reprezentuje naše spojení s fyzickým světem, vytrvalost, materiální zabezpečení, fyzickou bolest a slast. Její blokace se projevuje nedostatkem energie, majetnickými sklony, agresí či sobeckostí. Spolu s dvěma dalšími čakrami je propojená s pozemskými záležitostmi a naší osobností.

Sakrální neboli pupeční čakra, která je druhá v pořadí, se nachází v oblastmi podbřišku - mezi pupkem a pohlavními orgány. Má sytě oranžovou barvu a otevírá se směrem dopředu. V těle se stará o správnou funkci všeho tekutého, tedy krve, mízy, trávicích šťáv a spermatu. Mimo to je spojená také s oblastí pánve, pohlavními orgány, tenkým střevem, ledvinami a močovým měchýřem. Její funkce se promítá do naší sexuální energie, tvořivosti, emocionálního života a pocitů. Při jejím zablokování tedy obvykle dochází k sexuální chladnosti a potlačování emocí.

Třetí je čakra solar-plexu, která se nachází kousek nad pupkem (v oblasti solar-plexu), je jasně žlutá a otevírá se směrem vpřed. Nese zodpovědnost za vysílání energie do spodní části zad, žaludku, jater, žlučníku, sleziny a slinivky. Je sídlem emocí a centrem síly a reprezentuje mezilidské vztahy, sympatie, antipatie a náš mentální život. Lidé, kteří ji mají zablokovanou, se obvykle cítí nespokojeně, neklidně a postrádají ambice.

Čtvrtou, srdeční čakru najdeme uprostřed hrudníku, zhruba tam, kde máme srdce. Má zelenou barvu a stejně tak jako předchozí dvě čakry se otevírá směrem vpřed. Má na starost horní část zad, hrudník, ruce, dolní část plic, srdce, krevní oběh, krev a bludný nerv. Jedná se o první ze tří čaker, které souvisí s duchovními otázkami. Je centrem lásky a soucitu a také důležitým propojovacím kanálem mezi horními a dolními čakrami. Blokace této čakry člověku zabraňuje přijímat a dávat lásku.

Smyslem páté, krční čakry jsou naše vyjadřovací schopnosti, vyšší vůle a přijetí odpovědnosti za naše činy. Toto energetické centrum má světle modrou barvu, nachází se na ohryzku a taktéž se otevírá směrem vpřed. Po tělesné stránce dodává energii do průdušek, plic, hltanu, hlasivek, hrdla, šíje a čelist. Její zablokování se projevuje vadami řeči, problémy s vyjadřováním, nevýrazným hlasem a stydlivostí.

Šestou, čelní čakru možná znáte pod nazvem “třetí oko”. Má tmavě modrou až fialovou barvu a nachází se na čele mezi obočím. Co se týče fyzična, tak má na starosti malý mozek, uši, nos, dutiny, levé oko, čelo, obličej a nervový systém. Představuje sídlo vyšších duchovních sil, intelektu, paměti, vůle a nekonečné božské lásky. Jedinci, kteří mají tuto čakru zablokovanou, mají uzavřenou mysl a nedokáží skutečně naslouchat své duši.

Temenní čakra se nachází na vrcholku hlavy a otevírá se směrem vzhůru, a tak se jí často říká korunní. Má purpurovou barvu a zásobuje energií velký mozek, lebku a pravé oko. K jejímu otevření dochází pouze při harmonické funkci všech ostatních čaker, kdy nás propojuje s naším vyšším já a veškerým bytím. Zablokování této čakry může vyústit v migrény, nespavost nebo psychické problémy jako například depresi, Alzheimerovu chorobu či schizofrenii.