14.10. 2016

14. 11. 2016 - Měsíc bude v úplňku a zároveň nejblíže Zemi

Superúplněk – i tak můžeme nazývat jev, kdy se Měsíc v úplňku přiblíží Zemi na minimální vzdálenost. A právě takový úkaz budeme moci pozorovat v noci z pondělí (14. listopadu) na úterý (15. listopadu).

14. 11. 2016 - Měsíc bude v úplňku a zároveň nejblíže Zemi

Z astronomického hlediska je všeobecně známé, že Měsíc neobíhá kolem Země po přesně kruhové dráze. Jeho dráha je totiž mírně výstředná (excentrická), a tak se vzdálenost obou těles v průběhu času může měnit. A to až v rozmezí padesát tisíc kilometrů. Někdy je tedy Měsíc od naší planety dál (říkáme, že je v odzemí), a někdy je naopak blíž (v přízemí). Superúplněk tak může nastat pouze v případě, kdy se měsíc nachází v přízemí a současně je ve fází úplňku. I přesto že takový úplněk bude zhruba o 30% jasnější, a měsíc se bude jevit asi o 15% větší, si běžní lidé jen těžko všimnou nějaké vizuální změny.

Jaký vliv na nás bude mít Superúplněk z hlediska astrologie?

Můžeme rozhodně očekávat zesílené působení běžného úplňku na lidský organismus a zdraví. Bohužel jsou tyto vlivy veskrze negativní. Co je nejdůležitější – striktně se doporučuje vyhnout se jakýmkoliv plánovaným operacím, či jiným zdravotním zákrokům. Nejvhodnější by bylo nalézt jiný termín. Síla úplňku totiž s menší vzdáleností k Zemi roste. Navíc se v tomto období bude Měsíc nacházet v Býku. Toto postavení má zvýšený vliv na oblast hlavy a krku. Dávejte proto pozor, abyste si nenamáhali krční svalstvo nebo nechytli chřipku. Dalším rizikem může být i zvýšená pravděpodobnost mrtvice. Ovlivněno bude také hojení ran a léčba celkově. Zde teď zaznamenáme výrazné zpomalení.

Superúplněk může silně ovlivňovat také naše emoce. V tento den budeme zřejmě mnohem citlivější než obvykle. Komunikace bude váznout na jakékoliv úrovni – ať už se jedná o vztahy, rodinu, či zaměstnání. Pod vlivem měsíce obecně totiž máme tendence stahovat se do svého nitra a soustředit se na své vlastní pocity. Nejlépe proto uděláte, pokud se budete držet raději zpátky. Konflikt rozpoutaný v tento den může zasáhnout člověka velmi hluboko a s následky byste se potýkali ještě dlouho poté. Na druhou stranu ale takový měsíc přeje fantazii a seberozvoji.