15.1. 2022

Hypnóza - jak můžeš změnit své podvědomí?

Okolo slova hypnóza panuje spoustu mýtů, ve skutečnosti je však hypnóza specifický stav mysli, který se dá jednoduše pochopit. Abychom byli schopni porozumět tomuto stavu, musíme se napřed seznámit s různými typy mozkových vln. Náš mozek funguje v různých frekvencích mozkových vln (beta, alfa, théta, delta, gamma), které jsou měřeny v Hz (cykly za sekundu), a v každé z nich je máme určitou úroveň vědomí a mozkové aktivity. Hypnóza se obecně odehrává v alfa a théta vlnách.

Hypnóza - jak můžeš změnit své podvědomí?

Mozkové vlny alfa (7-14 Hz) převládají během stavu hluboké relaxace či denního snění a je to stav, do kterého se snaží dostat lidé během meditace. Théta (4-7 Hz) je stav, který zažíváme všichni během usínání než náš mozek přepne do delta vln (1-3 Hz), čili než hluboce usneme. Je to stav absolutního uvolnění, stav, ve kterém vůbec nekontrolujeme naše myšlenky.

Bylo dokázáno, že když náš mozek operuje v théta mozkových vlnách, dokážeme se spojit s naším podvědomím. Tudíž ve stavu théta jsme schopni měnit naše limitující přesvědčení, staré vzorce chování, naše vnímání reality, všechny tyto věci, které jsou uloženy ve vrstvách našeho podvědomí a které hrají obrovskou roli v tom, jak naše každodenní realita vypadá a co v našich životech tvoříme.

Můžeme tedy říct, že hypnóza není o hluboké relaxaci či o zcela nevědomém transu, ve skutečnosti během hypnózy můžeme dělat rozhodnutí a stále slyšíme terapeutův hlas i náš vlastní. Tento stav nám ovšem umožňuje se dostat do sfér pod úrovni našeho vědomí a změnit to, co nás blokuje v prožívání života takovým způsobem, jakým si přejeme.

Během hypnózy jsme vysoce receptivní a terapeutovy slova se nám integrují do našeho podvědomí. Proto je velice důležité znát svého terapeuta a vědět, že mu můžete věřit. Hypnoterapie, terapie využívající hypnózu, může být velice účinnou léčebnou metodou pokud je dobře vedená. Proto pokud vás hypnóza láká a slyšíte volání, pak je to možná něco pro vás, ale opravdu doporučuji, abyste byli obezřetní při výběru vašeho terapeuta, abyste poznali, který by měl být ten váš.