1.2. 2021

Meditace

Meditace je jedním ze způsobů práce s myslí a sebepoznání. Učí nás nalézt vnitřní klid a harmonii, je velmi účinná pro zmírnění stresu a napětí. Mezi její účinky patří také zlepšení koncentrace a oprostit se od malicherných starosti všedních dní. Je to vlastně takové setkání se sám se sebou, poznávání svého pravého Já. Pomáhá nám chránit mysl před negativními vlivy.

Vnitřní klid, který v nás meditace vzbudí nám poskytne prostor pro plné a vědomé procítění těla i mysli a to prohlubuje vědomý přístup k nám samým, což má vliv na kvalitu téměř všech odvětví života. 

Z určitého hlediska může být meditace i rozjímání při procházce v přírodě, romantická chvilka s vaším partnerem, nebo chvilka o samotě doma nad sklenkou vína. Jde o stav, kdy si plně uvědomujeme přítomný okamžik, v daný moment neexistuje nic jiného, co by nám paralelně běželo hlavou a rozptylovalo nás od tohoto prožitku. Existují však různé druhy a praktiky, o těch nejpopulárnějších se dočtete v následujících odstavcích.

Vipassana

Meditace Vipassana je jednou z nejstarších meditačních technik, pocházejících z Indie. Zaměřuje se na plné propojení mysli s tělem a pomáhá nám zbavovat se mentálních nečistot. Pomocí této metody se naučíme jak rozumět zákonitostem v naší mysli, porozumíme důvodům jak reagujeme na určité věci a jaké to v nás vyvolává pocity. Pomůže nám zorientovat se ve vlastních myšlenkách a jejich smyslu, díky tomu budeme schopni je mít pod kontrolou a směřovat správným směrem. 

Spánková meditace

Tento typ meditace je zajímavý, jelikož je při něm člověk v “yodickém spánku”, což je stav mezi bdělostí a spánkem. V tomto stavu je tělo zcela uvolněné, ale duševně vědomé. Hlavním rozdílem mezi spánkem a spánkovou meditací je ten, že během této techniky je vaše mysl bdělá. Tohoto stavu můžete dosáhnout s pomocí speciální hudby.

Transcendentální meditace

Transcendentální meditace pomáhá odstraňovat nahromaděný stres a zlepšovat psychický i fyzický stav, mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že může zlepšit srdeční činnost, snížit krevní tlak a dokonce slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Praktikuje se 20 minut ráno a 20 minut večer za zvuku mantry. Transcendentální meditace se od ostatních technik odlišuje tím, že z hlavy nevytěsníme všechny myšlenky, ale pouze sledujeme jak přicházejí a odcházejí.

Řízená meditace

Tato meditace probíhá za asistence odborníka a zaměřuje se na konkrétní věci a pocity, či prožitky. Může být také tématická a provozovat se může i ve skupinách. Metoda řízené meditace může pomoci s odstraněním bloků, které si za život tvoříme.