1.2. 2021

Meditace

Meditace je jedním ze způsobů práce s myslí a sebepoznání. Učí nás nalézt vnitřní klid a harmonii, je velmi účinná pro zmírnění stresu a napětí. Mezi její účinky patří také zlepšení koncentrace a oprostit se od malicherných starosti všedních dní. Je to vlastně takové setkání se sám se sebou, poznávání svého pravého Já. Pomáhá nám chránit mysl před negativními vlivy.

Meditace

Vnitřní klid, který v nás meditace vzbudí nám poskytne prostor pro plné a vědomé procítění těla i mysli a to prohlubuje vědomý přístup k nám samým, což má vliv na kvalitu téměř všech odvětví života. 

Z určitého hlediska může být meditace i rozjímání při procházce v přírodě, romantická chvilka s vaším partnerem, nebo chvilka o samotě doma nad sklenkou vína. Jde o stav, kdy si plně uvědomujeme přítomný okamžik, v daný moment neexistuje nic jiného, co by nám paralelně běželo hlavou a rozptylovalo nás od tohoto prožitku. Existují však různé druhy a praktiky, o těch nejpopulárnějších se dočtete v následujících odstavcích.

Vipassana

Meditace Vipassana je jednou z nejstarších meditačních technik, pocházejících z Indie. Zaměřuje se na plné propojení mysli s tělem a pomáhá nám zbavovat se mentálních nečistot. Pomocí této metody se naučíme jak rozumět zákonitostem v naší mysli, porozumíme důvodům jak reagujeme na určité věci a jaké to v nás vyvolává pocity. Pomůže nám zorientovat se ve vlastních myšlenkách a jejich smyslu, díky tomu budeme schopni je mít pod kontrolou a směřovat správným směrem. 

Spánková meditace

Tento typ meditace je zajímavý, jelikož je při něm člověk v “yodickém spánku”, což je stav mezi bdělostí a spánkem. V tomto stavu je tělo zcela uvolněné, ale duševně vědomé. Hlavním rozdílem mezi spánkem a spánkovou meditací je ten, že během této techniky je vaše mysl bdělá. Tohoto stavu můžete dosáhnout s pomocí speciální hudby.

Transcendentální meditace

Transcendentální meditace pomáhá odstraňovat nahromaděný stres a zlepšovat psychický i fyzický stav, mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že může zlepšit srdeční činnost, snížit krevní tlak a dokonce slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Praktikuje se 20 minut ráno a 20 minut večer za zvuku mantry. Transcendentální meditace se od ostatních technik odlišuje tím, že z hlavy nevytěsníme všechny myšlenky, ale pouze sledujeme jak přicházejí a odcházejí.

Řízená meditace

Tato meditace probíhá za asistence odborníka a zaměřuje se na konkrétní věci a pocity, či prožitky. Může být také tématická a provozovat se může i ve skupinách. Metoda řízené meditace může pomoci s odstraněním bloků, které si za život tvoříme.